Megtámadható szerződés
A szerződés megtámadható, ha:
a) tévedés,
b) megtévesztés, vagy
c) fenyegetés útján jött létre, illetve ha a
d) szolgáltatás és ellenszolgáltatás jelentős aránytalansága áll fenn.
a.) tévedés
Aki a szerződés megkötésekor valamely lényeges körülmény tekintetében tévedésben volt, a szerződési nyilatkozatát megtámadhatja, ha tévedését a másik fél okozta vagy felismerhette.
Jogi kérdésben való tévedés címén a szerződési nyilatkozatot akkor lehet megtámadni, ha a tévedés lényeges volt, és munkakörében eljáró jogi szakértő a feleknek együttesen adott a jogszabályok tartalmára nézve nyilvánvalóan téves tájékoztatást.
Ha a felek a szerződéskötéskor ugyanabban a téves feltevésben voltak, a szerződést bármelyikük megtámadhatja.
b.)-c.) megtévesztés, fenyegetés
Akit a másik fél megtévesztéssel vagy jogellenes fenyegetéssel vett rá a szerződés megkötésére, a szerződési nyilatkozatot megtámadhatja. Ezt a szabályt kell alkalmazni akkor is, ha a megtévesztés vagy fenyegetés harmadik személy részéről történt, és erről a másik fél tudott vagy tudnia kellett.
d.) Feltűnő értékaránytalanság:
A szerződéssel kikötött szolgáltatásért – ha a szerződésből vagy a körülményekből kifejezetten más nem következik – ellenszolgáltatás jár.
Ha a szolgáltatás és ellenszolgáltatás között anélkül, hogy az egyik felet az ajándékozás szándéka vezetné, a szerződés megkötésének időpontjában feltűnően nagy az értékkülönbség, a sérelmet szenvedő fél a szerződést megtámadhatja.
A bírói gyakorlatban a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás közötti 20 %-ot el nem érő különbséget még nem, de a 40-50 %-ot elérőt feltűnőnek kell tekinteni.
A IV. számú melléklet a Pk 267. állásfoglalása ad iránymutatást a feltűnő nagy értékkülönbség maghatározásának irányadó szempontjairól.